Executive Officers

IEEE Houston Section

2018 Executive Officers

Officer Position Name Phone Email
Past Chair Kheng Swee Goh 832-231-9880 goh@ieee.org
Chair  Alice Wang 408 768 6061 a.alice.us@ieee.org
Vice Chair CB Sanderson 832-253-3584 christopher.b.sanderson@ieee.org
Secretary  Open
Treasurer Donald Dunn 806-318-9270 donald.dunn@ieee.org
Director Open

Chair History

2018 Alice Wang Weatherford
2017 Kheng Swee Goh Launch Toolbox
2016 Kheng Swee Goh Launch Toolbox
2015 P J Donner CenterPoint Energy
2014 P J Donner CenterPoint Energy
2013 Vincent Wedelich Burns & McDonald
2012 Donald Dunn Aramco Services
2011 Donald Dunn Aramco Services
2010 Charles Pulay Burns & McDonald
2009 Samuel Terry Eaton Corporation
2008 Justin E. McCaskill Emerson Process Management
2007 Polo Gutierrez Tesco Corporation
2006 Donald Dunn Aramco Services
2005 Scott Ballew Lyondell Chemicals
2004 Gil Dolor Lyondell Chemicals
2003 Dwayne C. Lowry D.C. Lowry & Associates
2002 Donald G. Dunn Equistar Chemincals
2001 Donald G. Dunn Equistar Chemincals
2000 Justo Benitez Foster Wheeler
1999 Kenneth M. Mercado HL & P
1998 Karen A. Barrett S & B Engineering
1997 Raymond W. Schmidt Obelander & Associates
1996 John T. Focke Powell Electric
1995 Michael J. Boone HL & P
1994 Carl E. Moore Southwestern Bell
1993 Donald A. Voltz Dow Chemical
1992 B.G. Burgess HL & P
1991 Reginald Holloway Southwestern Bell
1990 Robert W. Finley Aramco Services
1989 -1990 Linda A. Finley HL & P
1989 Sherry Ramsey Southwestern Bell
1988 Gary L. Savage Kerite
1987 John H. Stout HL & P
1986 James B.Brooks, Jr. Southwestern Bell
1985 Robert F. Kerwin, P.E. Bechtel Power Company
1984 Manuel V. Flores Southwestern Bell
1983 Jack D. Greenwade HL & P
1982 Joel H. Cyprus Rice University
1981 E.G. Pereboom Bechtel Power Company
1980 J.C. Saccente Tennaco
1979 H.L. Gerard Brown & Root
1978 H.S. Hayre University of Houston
1977 Kermit L. Williams HL & P
1976 Roland L. Hurter ITE Circuit Breaker Co.
1975 Edin E. Teal Barold Division NL Industries
1974 Edward W. McClinton Crouse-Hinds Company
1973 Jack R. Shoup Nunn Electric
1972 Robert O. McDonnold Westinghouse
1971 Hugh E. Wilson, Jr. Brown & Root
1970 William P. Schneider University of Housotn
1969 William S. Hazlett Southwestern Bell
1968 Algy S. Badger Geo Space Corporation
1967 Henry L. Post Humble Oil & Refining
1966 Frank C. Smith, Jr. The Peer Group
1965 Wallace W. Sherwitz Lockwood, Andrews & Newman
1964 E.L. Michaels NR
1963 H.J. Kongabel Westinghouse
1962 J. McReynolds NR
1960 -1961 J.B. Edmonds NR
1959 A.F. Williams NR
1958 V.P. Parr NR
1957 Marion T. Robin NR
1956 Charles S. Williams NR
1955 H.J. Kongabel NR
1954 J.E. Fontaine NR
1953 T.A. Standish NR
1952 C.R. Wischmeyer NR
1951 W.E. Silvus NR
1950 E.G. Westheimer NR
1949 W.O. Ray NR
1948 H.C. Dillingham NR
1947 H. Lee Miller NR
1946 R.S. Kersh NR
1945 S.C. Commander NR
1944 Hezzie Clark NR
1943 H.P. Heafer NR
1942 P.H. Underwood NR
1941 N.F. Rode NR
1940 L.H. Matthes NR
1939 T.M. Keiller NR
1938 Seth Evans NR
1937 V.O. Clements NR
1936 M.C. Hughes NR
1935 L.B. Bricker NR
1934 P.H. Robinson NR
1933 J.S. Waters NR
1932 J.B. Arthur NR
1931 E.M. Wise NR
1930 C.D. Farman NR
1929 L.K. Del’Homme NR