IEEE New South Wales (REGION 10)

IEEE

Chapters

Chapter Overview

 

Below are the current chapters & joint chapters  :

  •  Joint Antennas & Propagation / Microwave Theroy and Techniques
  •  Computer
  •  Joint Communications / Signal Processing / Ocean Engineering
  •  Education
  •  Engineering in Medicine & Biology
  •  Joint Photonics / Solid-State Circuits / Circuits and Systems / Electronic Devices
  •  Joint Power Electronics / Industry Applications / Industrial Electronics
  •  Power & Energy
  •  Joint ACT & NSW Geoscience & Remote Sensing
  •  Systems, Man and Cybernetics
  • Dielectrics and Electrical Insulation
  • Vehicular technology

 

2015 Committee

Joint Antennas & Propagation / Microwave Theory and Techniques

  • Dr Yogeshwar Ranga (Chair)
  • Prof Karu Esselle (Vice Chair)
  • Dr Dushmantha Thalakotuna(Secretary/Treasurer)
  • Prof Karu Esselle (Past Chair)
  • Prof Trevor Bird (Committee)
  • Prof Tony Parker(Committee)
  • Prof Michael Heimlich(Committee)
  • Prof Ananda Sanagavarapou(Committee)

 

Computer

  • Stephanie Boyd (Chair)
  • Dr David Tien (Vice Chair)
  • Dr Ian Boyd (Secretary)
  • Dr David Tien (Past Chair)

 

Joint Communications / Signal Processing / Oceanic

  • Ollencio D’Souza (Chair)
  • Dr Gunilla Burrowes (Vice Chair)
  • Stephen Joyce (Secretary)
  • Leo Ascone (Treasurer)
  • Prof Jinhong Yuan (Past Chair/Academic Liaison)
  • Sherry Moghadassi (Member at Large)

Dielectrics and Electrical Insulation

  • Prof Trevor Blackburn (Chair)
  • Bao Toan Phung  (Vice Chair)
  • Ray Brown (Secretary/Treasurer)

Education

  • Sasha Nikolic (Chair)
  • Christian Ritz (Vice Chair)
  • Peter Vial (Secretary)
  • Dr Jun Shen (Past Chair)
  • Dr Graeme Gwilliam (committee)

Engineering in Medicine & Biology

  • Stefan Mozar (Chair)
  • Dr Jeff Armistead (Past Chair)

 

Joint Photonics / Solid-State Circuits / Circuits and Systems / Electronic Devices

  • Dr Joe Mok(Chair)
  • Dr Saul Carroll (Vice Chair)
  • Dr Ediz Cetin (Secretary/Treasurer)
  • Prof Graham Town (Past Chair)

 

Joint Power Electronics / Industry Applications / Industrial Electronics

  • Prof Joe Zhu (Chair)
  • Dr Dylan Lu (Vice Chair)
  • John Fletcher (Secretary/Treasurer)
  • Prof Faz Rahman (Committee)
  • Prof Danny Soetanto (Past Chair)

 

Power & Energy

  • Ray Brown (Chair)
  • Dan Candotti (Vice Chair)
  • Dr Georgios Konstantinou (Secretary/Treasurer)
  • Prof Gerald Sheble (Immediate Past Chair)
  • Prof Trevor Blackburn (Past Chair)
  • Dr Helen Lu (Committee)
  • John Aitken (Committee)
  • A/Prof David Dorrell (Committee)
  • Dr Hai Yan (Helen) Lu (Committee)
  • Prof Joe Dong (Committee)
  • Mohamad Nassereddine (Committee)
  • John L Robinson (Nominations)
  • Antony Zaglas (Nominations Committee)
  • Dr Graeme Gwilliam (Nominations Committee)

 

Joint ACT & NSW Geoscience & Remote Sensing

  • Dr Fuqin Li (Chair)
  • Dr Simitkumar Raval (Co-Chair)

 

Systems, Man and Cybernetics

  • Prof Longbing Cao (Chair)
  • Prof Dacheng Tao (Vice Chair)
  • Dr Xinhua Zhu (Secretary)
  • Dr Quang Vin (Treasurer)

Vehicular Technology

  • Prof Ren Ping Liu (Chair)
  • Prof Eryk Dutkiewicz (Vice Chair)
  • Dr Wei Ni (Secretary)
  • Prof Abbas Jamalipour as Treasurer (Treasurer)
  • A/Prof Jamil Khan (Membership)