37th IEEE Sarnoff Symposium – Newark, New Jersey Sept 19-21, 2016

Detailed Technical Program


Time Ballroom A Room 215 Room 220 Room 225

Tuesday, September 20

10:10 am-11:20 am T1-A: Green Networks T1-B: Network Architectures T1-C: Wireless Networks-1
02:20 pm-03:30 pm T2-A: Internet of Things (IoT) T2-B: Optical Networks T2-C: Wireless Networks-2
04:30 pm-06:00 pm T3: Invited Papers

Wednesday, September 21

10:10 am-11:20 am W1-A: Reliability W1-B: Security, Privacy and Trust-1 W1-C: Cognitive Radio Networks
02:55 pm-04:25 pm W2-A: Information-Centric Networks W2-B: Security, Privacy and Trust-2

Tuesday, September 20

Tuesday, September 20, 10:10 – 11:20

T1-A: Green Networks

Room 215
Downlink Power Control for Latency Aware Grid Energy Savings in Green Cellular Networks
Vinay Chamola (National University of Singapore, Singapore); Pratik Narang (National University of Singapore, India); Biplab Sikdar (National University of Singapore, Singapore)
Modeling Energy Costs and Emissions for Anycast RWA in Optical Data Center Networks
Arash Deylamsalehi, Pegah Afsharlar and Vinod M. Vokkarane (University of Massachusetts Lowell, USA)
Sub-Channel Allocation in Green Powered Heterogeneous Cognitive Radio Networks
Ali Shahini and Nirwan Ansari (New Jersey Institute of Technology, USA)

T1-B: Network Architectures

Room 220
FPGA-accelerated Simulation of a Hybrid-ARQ System using High Level Synthesis
Swapnil Mhaske (Rutgers University, USA); Hojin Kee and Tai Ly (National Instruments, USA); Predrag Spasojević (Rutgers University, USA)
Enumerating Single Destination, Policy-Preferred Paths in AS-level Internet Topology Maps
Mehmet Engin Tozal (University of Louisiana at Lafayette, USA)
Language of Choice: On Embedding Choice-related Semantics in a Realizable Protocol
Robinson Udechukwu, Shireesh Bhat, Rudra Dutta and George N. Rouskas (North Carolina State University, USA)

T1-C: Wireless Networks-1

Room 225
Modeling and Optimization for Programmable Unified Control Plane in Heterogeneous Wireless Networks
Brian Jalaian (Virginia Tech, USA); Venkateswara Dasari (US Army Research Laboratory, USA); Thomas Hou (Virginia Tech, USA)
Dynamic Spectrum Leasing Methodology (DSLM): A Game Theoretic Approach
Sachin Sharma and Seshadri Mohan (University of Arkansas at Little Rock, USA)
Designing Optimal Heterogeneous Networks
Amit K Mukhopadhyay (Bell Laboratories, Alcatel-Lucent, USA); Harold Batteram and Xiaohua Chen (Nokia, USA); Frank Louwdyk (Nokia, Australia); Ashoke Sharma (Alcatel-Lucent, USA); Zhengxue John Zhao (Bell Laboratories, Alcatel-Lucent, USA)

Tuesday, September 20, 14:20 – 15:30

T2-A: Internet of Things (IoT)

Room 215
Data management of sensor signals for high bandwidth data streaming to the Cloud
Theodoros Soultanopoulos (Technical University of crete, Greece); Stelios Sotiriadis and Euripides G.M. Petrakis (Technical University of Crete (TUC), Greece); Cristiana Amza (University of Toronto, Canada)
Smart Wireless Sensor Networks Powered by Remaining Energy Cluster Head Selection Protocol
Fawaz Alassery (Stevens Institute of Technology, USA); Walid Ahmed (Broadcom Inc., USA)
Two-target Device-Free Passive Localization by Combining Anomaly Link Selection and Weighted-Link Minimum Error Localization
Shuyan Li and Wei Huang (New York Institute of Technology, P.R. China); Donglin Wang and Ziqian Dong (New York Institute of Technology, USA)

T2-B: Optical Networks

Room 220
Transparent Virtual Network Embedding in Elastic Optical Networks
Sunny Shakya (Ciena Corporation, USA); Xiaojun Cao (Georgia State University, USA)
Dynamic Erasure-coded Data Retrieval in Elastic Optical Data Center Networks
Juzi Zhao and Vinod M. Vokkarane (University of Massachusetts Lowell, USA)
Analysis of Beam Divergence and Input Bit Rate for Free Space Optical Communication Link
Muhammad Awan and Seshadri Mohan (University of Arkansas at Little Rock, USA)

T2-C: Wireless Networks-2

Room 225
Optimization of LTE Radio Resource Block Allocation for Maritime Channels
Amit Kachroo, Mehmet Kemal Ozdemir and Hatice Mogulkoc (Istanbul Sehir University, Turkey)
Universal Filtered Multicarrier Systems:Testbed Deployment of a 5G Waveform Candidate
Selahattin Gökceli, Buse Canlı and Gunes Karabulut Kurt (Istanbul Technical University, Turkey)
Distributed Spectrum Monitoring and Surveillance using a Cognitive Radio based Testbed
Oluwaseyi Omotere (Prairie View A&M University, USA); Wasiu Opeyemi Oduola (Prairie View A & M University, USA); Nan Zou (PVAMU, USA); Xiangfang Li and Lijun Qian (Prairie View A&M University, USA); Deepak Kataria (IPJunction Inc, USA)

Tuesday, September 20, 16:30 – 18:00

T3: Invited Papers

Room: Ballroom A
Market-based Path Service Composition for Software Defined Networks
Ilya Baldin (RENCI/UNC Chapel Hill, USA); Shu Huang (RENCI, USA)
Evaluation and Performance Modeling of Two OXC Architectures
Jingxin Wu and Maotong Xu (George Washington University, USA); Suresh Subramaniam (The George Washington University, USA); Hiroshi Hasegawa (Nagoya University, Japan)
Smart Connected Canines: IoT Design Considerations for the Lab, Home, and Mission-critical Environments
John Majikes, Sean Mealin, Rita Brugarolas, Katherine Walker, Sherrie Yuschak, Barbara Sherman, Alper Bozkurt and David L. Roberts (North Carolina State University, USA)
Using Semantic Technologies to Mine Vehicular Context for Security
Sandeep Narayanan (University of Maryland, Baltimore County, USA); Sudip Mittal (University of Maryland Baltimore County, USA); Anupam Joshi (University of Maryland, Baltimore County, USA)

Wednesday, September 21

Wednesday, September 21, 10:10 – 11:20

W1-A: Reliability

Room 215
On The Continuous Coverage Problem for a Swarm of UAVs
Hazim Shakhatreh and Abdallah A Khreishah (New Jersey Institute of Technology, USA); Jacob Chakareski (UA, USA); Haythem Bany Salameh (Yarmouk University, Jordan); Issa M Khalil (Qatar Computing Research Institute & Qatar Foundation, Qatar)
Pepple: Programmable Network Measurement for Troubleshooting Soft Failures
Chen Xu (University of Massachusetts, Lowell, USA); Xiaoban Wu and Yan Luo (University of Massachusetts Lowell, USA); Brian Tierney (Lawrence Berkeley National Laboratory, USA); Jeronimo Bezerra (Florida International University, USA)
Kuijia: Traffic Rescaling in Data Center WANs
Che Zhang, Hong Xu, Libin Liu, Zhixiong Niu, Peng Wang and Yongqiang Tian (City University of Hong Kong, Hong Kong); Chengchen Hu (Xi’an Jiaotong University, P.R. China)

W1-B: Security, Privacy and Trust-1

Room 220
Trustworthy and Protected Data Collection for Event Detection Using Networked Sensing Systems
Md Zakirul Alam Bhuiyan and Jie Wu (Temple University, USA)
One-to-All Regularized Logistic Regression-based Classification for WiFi Indoor Localization
Zifan Peng and Yuchen Xie (New York Institute of Technology, P.R. China); Donglin Wang and Ziqian Dong (New York Institute of Technology, USA)
DroidDeepLearner: Identifying Android Malware Using Deep Learning
Zi Wang, Juecong Cai, Sihua Cheng and Wenjia Li (New York Institute of Technology, USA)

W1-C: Cognitive Radio Networks

Room 225
Frame-based Temporal Occupancy Characterization for Compliance Enforcement in Opportunistic Spectrum Access Networks
Sean Rocke (The University of the West Indies, Trinidad and Tobago); Alexander M. Wyglinski (Worcester Polytechnic Institute, USA)
Rate Performance of Adaptive Link Selection in Buffer-Aided Cognitive Relay Networks
Bhupendra Kumar (IIT Delhi, India); Shankar Prakriya (Indian Institute of Technology, Delhi, India)
Overlay Secondary Spectrum Sharing with Independent Re-attempts in Cognitive Radios
Senthil Kumar Muthukrishnan (PSG College of Technology, Coimbatore, India); Aresh Dadlani (Gwangju Institute of Science and Technology (GIST), Korea); Kiseon Kim (GIST – Gwangju, Reoublic of Korea, Korea); Richard O. Afolabi (University of Nevada, Las Vegas (UNLV), USA)

Wednesday, September 21, 14:55 – 16:25

W2-A: Information-Centric Networks

Room 215
Edge Caching and Nearest Replica Routing in Information-Centric Networking
Feixiong Zhang (Rutgers University & WINLAB, USA); Yanyong Zhang and Dipankar Raychaudhuri (Rutgers University, USA)
Transient Analysis of a Resource-limited Recovery Policy for Epidemics: a Retrial Queueing Approach
Aresh Dadlani (Gwangju Institute of Science and Technology (GIST), Korea); Senthil Kumar Muthukrishnan (PSG College of Technology, Coimbatore, India); Kiseon Kim (GIST – Gwangju, Reoublic of Korea, Korea); Faryad Darabi Sahneh (School of Computer Science, Georgia Institute of Technology)
Lowest-Cost Network Node Identification for Data Caching for Information Centric Networks
Zhengqi Jiang, Di Wu and Roberto Rojas-Cessa (New Jersey Institute of Technology, USA)

W2-B: Security, Privacy and Trust-2

Room 220
A Honeypot System for Wearable Networks
Krishna Kumar Venkatasubramanian (Worcester Polytechnic Institute, USA)
A Greedy Algorithm for Decentralized Bayesian Detection with Feedback
Weiqiang Dong and Moshe Kam (New Jersey Institute of Technology, USA)
A Novel Video Steganography Algorithm in DCT Domain Based on Hamming and BCH Codes
Ramadhan J. Mstafa (University of Bridgeport, USA); Khaled M. Elleithy (School of Engineering, University of Bridgeport, USA)
P2F2: Privacy-Preserving Face Finder
Nora Almalki (NJIT, Saudi Arabia); Reza Curtmola, Xiaoning Ding, Narain Gehani and Cristian Borcea (New Jersey Institute of Technology, USA)